animated clouds animated clouds

wszystko jest snem,
dlatego wszystko jest możliwe

ludzie mają znaczenie
pracuj nad tym, co naprawdę ważne

Pomagamy przedsiębiorcom od początku, kiedy DNA ich firm zaczyna się dopiero kształtować

W PIF dbamy o zdrowie ludzi i środowisko, w którym żyją. Zapraszamy lekarzy, inżynierów, programistów i przedsiębiorców, którzy podzielają te same wartości i chcą wprowadzać na rynek przełomowe koncepcje. Chcemy współpracować z tymi, którzy są pozytywnie nakręceni i mają pasję. Wolimy nie współpracować z osobami, które są tylko zainteresowane zarabianiem pieniędzy. Inwestujemy w przedsiębiorców z zapałem do innowacji w zakresie opieki zdrowotnej i zielonych technologii chcących przekształcić tworzone koncepcje w światowej klasy przedsiębiorstwa.

Zostaliśmy wyróżnieni nagrodą Impact Investment of the Year in Europe (2010) przez EBAN

miej odwagę
– podważaj konwencjonalną mądrość

Większość inwestycji venture capital (VC) upada – nie dlatego, że produkt jest zły lub rynek nie istnieje. Gdyby tak było, inwestorzy VC w ogóle nie zainwestowaliby w te projekty. Podstawową przyczyną dlaczego startupy upadają, jest słaba egzekucja. Większość przedsiębiorców technologicznych – zwłaszcza w krajach rozwijających się, takich jak Polska – jest albo za młoda, albo pochodzi z przysłowiowej „wieży z kości słoniowej” – tj. prosto z uczelni. Nigdy wcześniej nie pracowali w prawdziwych firmach, nie mówiąc już o zarządzaniu.

Wspieramy takie zespoły na trzy pozafinansowe sposoby:

1) Dedykowane centrum usług wspólnych dla potrzeb księgowych, prawnych, informatycznych i prezentacyjnych naszych firm portfelowych
2) Doświadczenie biznesowe. Każdy z naszych partnerów ma ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe. Byliśmy dyrektorami największych międzynarodowych firm konsultingowych, dyrektorami finansowymi i prezesami firm operacyjnych. Na wczesnym etapie identyfikujemy brakujące kompetencje w każdym zespole oraz rekrutujemy brakujące kadry. Osobiście i aktywnie wspieramy każdy zespół poprzez doradztwo i mentoring
3) Wiedza specjalistyczna. Współpracujemy z ekspertami biznesowymi i technicznymi, w kraju i za granicą, w zakresie opieki zdrowotnej i technologii ekologicznych.

nie zakładaj – analizuj

Wolimy brutalną szczerość niż obłudną uprzejmość. Rzadko głosujemy przeciwko zespołom zarządzającym na zarządach, ale możemy mieć zdecydowane poglądy.

Kiedy wybieramy zespół, to wspieramy go – nie ingerujemy w niego. Prowadzimy mniej słodkich rozmów ale pomagamy budować biznes. Na pewno nie chodzi nam o kontrolowanie twojego biznesu.

Odtwórz film Odtwórz film
Zamknij Okno

Wojciech Szapiel

Partner Zarządzający

Specjalizuje się w kreowaniu i wdrażaniu innowacyjnych strategii, tematyce transferu technologii oraz poprawie efektywności inwestycyjnej. Posiada blisko 20 letnie doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy dla renomowanych firm w Polsce i Wlk. Brytanii, w tym 10-letnia praktyka na rynku PE/VC. Posiada dyplom z Private Equity i Venture Capital z Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie. Jest certyfikowanym doradcą […]

Czytaj dalej
Wojciech Szapiel
Zamknij Okno

Wojciech Szapiel

Partner Zarządzający

Specjalizuje się w kreowaniu i wdrażaniu innowacyjnych strategii, tematyce transferu technologii oraz poprawie efektywności inwestycyjnej. Posiada blisko 20 letnie doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy dla renomowanych firm w Polsce i Wlk. Brytanii, w tym 10-letnia praktyka na rynku PE/VC. Posiada dyplom z Private Equity i Venture Capital z Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie. Jest certyfikowanym doradcą Strategic Planning and Performance Management Systems – metodologii Management Systems Corporations, Prof. Framholtza – wybitnego wykładowcy z UCLA Anderson School of Management w Los Angeles. Pełnił rolę eksperta merytorycznego, Komisji Europejskiej – Directoriate General for Research and Innovation z zakresu budowy modelu inwestycji UE w Fundusze Funduszy (FOF). Jest autorem i współautorem kilkunastu wdrożonych strategii zmian i rozwoju przedsiębiorstw oraz przekształceń kapitałowych w sektorach, tj. energetycznym, finansowym, IT. Zrealizował kilkadziesiąt projektów z zakresu ‚brokeringu wiedzy’ dla naukowców, wyposażając beneficjentów projektu w wiedzę i narzędzia, które przygotują̨ ich do wejścia w wybrany proces inwestycyjny. Jest współautorem strategii rozwoju kilku inkubatorów technologicznych oraz Parku Naukowo Technologicznego na południu Polski. Wojciech jest mówcą podczas licznych konferencji i seminariów w Polsce i zagranicą.

Wojciech jest absolwentem Corporate Innovantion na Stanford University Graduate School of Business, Akademii Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, Prawa Własności Intelektualnej i Prawa Nowych Technologii na Uniwersytecie Gdańskim, Zarządzania Finansami na Akademii Leona Koźmińskiego, Metod Ilościowych w Ekonomii i Systemów Informacyjnych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Zarządzania Biznesem w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.

Piotr Bendykowski

Partner Zarządzający

Piotr ma solidne doświadczenie w szybkiej i radykalnej poprawie wyników finansowych prywatnych przedsiębiorstw. 30-letnia kariera Piotra jest prawie równo podzielona między firmy doradcze i inne. Jako Starszy Konsultant w KPMG i McKinsey, a potem Dyrektor Sektora Ubezpieczeń i Dyrektor Strategii w Accenture, Piotr prowadził dziesiątki projektów trwających od kilku tygodni do paru lat dla firm […]

Czytaj dalej
Piotr Bendykowski
Zamknij Okno

Piotr Bendykowski

Partner Zarządzający

Piotr ma solidne doświadczenie w szybkiej i radykalnej poprawie wyników finansowych prywatnych przedsiębiorstw.
30-letnia kariera Piotra jest prawie równo podzielona między firmy doradcze i inne.
Jako Starszy Konsultant w KPMG i McKinsey, a potem Dyrektor Sektora Ubezpieczeń i Dyrektor Strategii w Accenture, Piotr prowadził dziesiątki projektów trwających od kilku tygodni do paru lat dla firm małych, średnich i dużych w Polsce, Republice Czeskiej, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Jako Dyrektor Finansowy i Prezes firm z zatrudnieniem 2-4 cyfrowym, przeprowadził kilka działów i kilka spółek w Polsce i USA przez transformacje, które zaowocowały 2-3 cyfrowym wzrostem przychodów i wzrostem zyskowności z dużych ujemnych do bezpiecznie dodatnich cyfr. Uratował dwie firmy z upadłości i doprowadził je do wiodących pozycji na ich rynkach.
Ma doradcze i bezpośrednie doświadczenie w różnych sektorach: bankowość, ubezpieczenia, inwestycje kapitałowe, służba zdrowia, zaawansowane technologie, informatyka, produkcja, produkty konsumenckie, handel hurtowy i detaliczny, nieruchomości, drukowanie i rolnictwo. Jego główną dyscypliną jest strategia, ale porusza się również swobodnie w finansach, marketingu i operacjach.
Piotr ma dyplom MBA z Uniwersytetu Stanforda, gdzie uplasował się w górnych 10% roku i dyplom BS w Inżynierii Środowiskowej z MIT, gdzie również uplasował się w górnych 10% roku. Piotr zrobił Międzynarodową Maturę w międzynarodowej szkole w Wielkiej Brytanii.
Piotr jest licencjonowanym pilotem, żeglarzem, nurkiem, kajakarzem i ratownikiem wodnym. W czasie wolnym od pracy, wspina się po górach, jeździ na rowerze, wiosłuje i zwiedza egzotyczne zakątki od Japonii na wschodzie do Galapagos na zachodzie.

Dariusz Brzeziński

Partner Zarządzający

Dariusz posiada dwudziestopięcioletnie doświadczenie na wysokich pozycjach menedżerskich. Pracował w grupie Ernst & Young Polska, początkowo jako szef Działu Doradztwa Rynkowego, a następnie jako Starszy Menedżer i Szef Działu Strategii i Usprawnień Operacyjnych. Pełnił także funkcję Dyrektora ds. Operacyjnych spółki Capgemini Polska, Wiceprezesa DGA SA oraz Prezesa Zarządu firmy APAX Consulting Group. Zarządzał z sukcesem […]

Czytaj dalej
Dariusz Brzeziński
Zamknij Okno

Dariusz Brzeziński

Partner Zarządzający

Dariusz posiada dwudziestopięcioletnie doświadczenie na wysokich pozycjach menedżerskich. Pracował w grupie Ernst & Young Polska, początkowo jako szef Działu Doradztwa Rynkowego, a następnie jako Starszy Menedżer i Szef Działu Strategii i Usprawnień Operacyjnych. Pełnił także funkcję Dyrektora ds. Operacyjnych spółki Capgemini Polska, Wiceprezesa DGA SA oraz Prezesa Zarządu firmy APAX Consulting Group. Zarządzał z sukcesem oraz budował od podstaw organizacje do poziomu kilku tysięcy zatrudnionych osób.
Posiada ponad 10 letnie doświadczenie inwestycyjne. Nadzorował projekty wejść i wyjść kapitałowych na kwotę kilkuset milionów zł.
Posiada wieloletnie doświadczenie doradcze przy realizacji projektów strategicznych oraz z zakresu corporatefinance dla korporacji międzynarodowych, m.in. z listy Fortune 500, czołowych firm polskich oraz firm z sektora MŚP.

Dariusz uzyskał tytuł magistra ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył także program zarządzania w Copenhagen Business School w Danii oraz szereg specjalistycznych kursów i szkoleń.

Marcin Łaskawski

Partner Zarządzający

Profesjonalny menedżer, inwestor, ekspert w dziedzinie strategii, efektywności operacyjnej, pozyskiwania kapitału oraz transferu technologii. Posiada bogate, ponad 20 letnie doświadczenie w zarządzaniu i realizacji multidyscyplinarnych projektów, w obszarze strategii rozwoju, zarządzania, analiz i planowania, transformacji, analizy i optymalizacji procesów i działań, optymalizacji systemów funkcjonowania przedsiębiorstw i zarządzania projektami. Opracował i wdrażał szereg projektów dla korporacji międzynarodowych, […]

Czytaj dalej
Marcin Łaskawski
Zamknij Okno

Marcin Łaskawski

Partner Zarządzający

Profesjonalny menedżer, inwestor, ekspert w dziedzinie strategii, efektywności operacyjnej, pozyskiwania kapitału oraz transferu technologii.
Posiada bogate, ponad 20 letnie doświadczenie w zarządzaniu i realizacji multidyscyplinarnych projektów, w obszarze strategii rozwoju, zarządzania, analiz i planowania, transformacji, analizy i optymalizacji procesów i działań, optymalizacji systemów funkcjonowania przedsiębiorstw i zarządzania projektami. Opracował i wdrażał szereg projektów dla korporacji międzynarodowych, czołowych polskich przedsiębiorstw oraz firm z sektora MŚP. Współtworzył projekty inwestycyjne/rozwojowe o wartości przekraczającej 1 miliard EURO (M&A/greenfield). Posiada doświadczenie w procesach zakupowych oraz strukturyzowaniu transakcji kapitałowych, zarówno po stronie kupujących jak i sprzedających. Uczestniczył w strukturyzowaniu i weryfikacji kilkudziesięciu innowacyjnych projektów typu start up. Działa aktywnie w obszarze nowych technologii i przedsięwzięć na wczesnym etapie rozwoju.
Doświadczenie zawodowe w powyższych obszarach zdobywał, w firmach konsultingowych (Arthur Andersen, Ernst & Young), w korporacjach międzynarodowych (Carrefour Group) oraz w krajowych podmiotach, na najwyższych szczeblach managerskich.
Marcin uzyskał dyplom MBA z zarządzania finansami na University of London. Ponadto, ukończył zarządzanie i marketing oraz zarządzanie strategiczne w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University, program menedżerski dla dyrektorów finansowych w ESCP-EAP (Paris) oraz szereg specjalistycznych kursów i szkoleń.
Jest certyfikowanym doradcą Strategic Planning and Performance Management Systems – metodologii Management Systems Corporations, Prof. Framholtza – wybitnego wykładowcy z UCLA Anderson School of Management w Los Angeles.

Tomasz Filipek

Partner

Tomasz łączy doświadczenie doradcze z wieloletnią menedżerską praktyką w firmach sektora finansowego, farmaceutycznego, energetycznego, produkcyjnego i handlu detalicznego. Przez 15 lat zarządzał projektami, związanymi z formułowaniem oraz wdrażaniem strategii, reorganizacją przedsiębiorstw, a także fuzjami i przejęciami, dla dużych firm prywatnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółek i organizacji rządowych. W tym okresie pracował dla największych […]

Czytaj dalej
Tomasz Filipek
Zamknij Okno

Tomasz Filipek

Partner

Tomasz łączy doświadczenie doradcze z wieloletnią menedżerską praktyką w firmach sektora finansowego, farmaceutycznego, energetycznego, produkcyjnego i handlu detalicznego.
Przez 15 lat zarządzał projektami, związanymi z formułowaniem oraz wdrażaniem strategii, reorganizacją przedsiębiorstw, a także fuzjami i przejęciami, dla dużych firm prywatnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółek i organizacji rządowych. W tym okresie pracował dla największych firm doradczych i technologicznych (Ernst&Young, Capgemini, IBM). W IBM odpowiadał między innymi za zarządzanie projektem ekspansji na Europę Środkowo-Wschodnią poprzez akwizycję firm z sektora technologii informatycznych.
Jako menedżer tworzył jedną z pierwszych w Polsce sieci aptek. W sektorze finansowym opracowywał i wdrażał strategię ekspansji grupy KBC w Europie w tym zakładając działalność consumer finance w Rumunii. Zarządzając działalnością KBC Consumer Finance w Polsce integrował aktywa i operacje consumer finance w jedną jednostkę biznesową. Prowadził także własną średniej wielkości firmę produkcyjną współpracującą z największymi sieciami detalicznymi w Europie.
Od 2004 roku prowadzi własną praktykę doradczą koncentrującą się na zwiększaniu zyskowności, strategii i ekspansji rynkowej a także pozyskiwaniu finansowania oraz doradztwie przy fuzjach i przejęciach. Zaangażowany jest w doradztwo pro-bono dla start-up’ów.

Jacek Ostrowski

Partner

Jacek jest managerem wywodzącym się z doradztwa strategicznego z bardzo bogatym doświadczeniem w transakcjach kapitałowych, zwłaszcza w sektorze ochrony zdrowia. Do 2015 roku, prezes zarządu w Spółce North Food Polska S.A. – jednym z największych polskich biznesów w branży gastronomicznej. Wcześniej Dyrektor w PwC, lider polskiego zespołu zajmującego się doradztwem strategicznego, gdzie zrealizował około 100 […]

Czytaj dalej
Jacek Ostrowski
Zamknij Okno

Jacek Ostrowski

Partner

Jacek jest managerem wywodzącym się z doradztwa strategicznego z bardzo bogatym doświadczeniem w transakcjach kapitałowych, zwłaszcza w sektorze ochrony zdrowia.
Do 2015 roku, prezes zarządu w Spółce North Food Polska S.A. – jednym z największych polskich biznesów w branży gastronomicznej. Wcześniej Dyrektor w PwC, lider polskiego zespołu zajmującego się doradztwem strategicznego, gdzie zrealizował około 100 projektów doradczych.
Jacek posiada bogate doświadczenie doradcze w rynku ochrony zdrowia. W PwC zbudował i prowadził grupę najbardziej doświadczonych w Polsce konsultantów z sektora medycznego pracując zarówno dla najbardziej wymagających funduszy private equity jak również dla globalnych liderów z branży medycznej (np. Bupa, Euromedic, InterHealth Canada, Sanofi-Avensis).
Jacek ukończył ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim.

Marek Racięski

Partner

Łączy szeroką wiedzę ekspercką z zakresu IT i Odnawialnych Źródeł Energii oraz unikalne kompetencje w zarządzaniu procesem ekspansji międzynarodowej. Posiada bogate doświadczenie zdobyte w koncernach międzynarodowych. Pracował m.in. na stanowiskach Partner i Senior Advisor dla JP Mergers & Finance – jednej z czołowych niemieckich firm z segmentu fuzji i przejęć, doradztwa technologicznego i finansowego. Był […]

Czytaj dalej
Marek Racięski
Zamknij Okno

Marek Racięski

Partner

Łączy szeroką wiedzę ekspercką z zakresu IT i Odnawialnych Źródeł Energii oraz unikalne kompetencje w zarządzaniu procesem ekspansji międzynarodowej. Posiada bogate doświadczenie zdobyte w koncernach międzynarodowych. Pracował m.in. na stanowiskach Partner i Senior Advisor dla JP Mergers & Finance – jednej z czołowych niemieckich firm z segmentu fuzji i przejęć, doradztwa technologicznego i finansowego. Był wiceprezesem Capgemini Polska – lidera w obszarze konsultingu, technologii, outsourcingu. Jako wiceprezes ComArch S.A. był odpowiedzialny za rozwój strategii sprzedaży. Były członek zarządu w Danfoss Polska czy Digital Equipment Polska. W 1993 r. współtworzył polski oddział Compaq Computer, skutecznie kierując ekspansją firmy na rynkach Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii.
Marek ukończył Advanced Management Programme, INSEAD (Francja).

Jacek Markowski

Partner

Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu i realizacji multidyscyplinarnych projektów. Przez kilkanaście lat pracował w wiodących firmach audytorskich i konsultingowych (Arthur Andersen, Ernst & Young), gdzie jako Senior Manager był odpowiedzialny za rozwój i zarządzanie zespołami oraz metodykami w obszarach zarządzania projektami i programami, ratowania projektów zagrożonych, bezpieczeństwa informacji oraz IT, zarządzania ryzykiem projektowym, jak również […]

Czytaj dalej
Jacek Markowski
Zamknij Okno

Jacek Markowski

Partner

Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu i realizacji multidyscyplinarnych projektów. Przez kilkanaście lat pracował w wiodących firmach audytorskich i konsultingowych (Arthur Andersen, Ernst & Young), gdzie jako Senior Manager był odpowiedzialny za rozwój i zarządzanie zespołami oraz metodykami w obszarach zarządzania projektami i programami, ratowania projektów zagrożonych, bezpieczeństwa informacji oraz IT, zarządzania ryzykiem projektowym, jak również optymalizacji procesów biznesowych. Zrealizował kilkadziesiąt złożonych projektów dla firm z sektora IT, energetycznego, paliwowego, telekomunikacyjnego oraz finansowego. Aktualnie specjalizuje się w zagadnieniach z obszaru energetyki odnawialnej oraz gospodarki odpadami.
Jacek ukończył Uniwersytet Szczeciński oraz Ecole Nationale Superieure Des Mines De Saint-Etienne.

Adam Kopiczko

Partner

Ekspert w dziedzinie tworzenia modeli biznesowych i finansowych, modelowania finansowego oraz rozwoju projektów w takich branżach, jak: energetyka, przemysł paliwowy, budownictwo, motoryzacja. W swojej karierze zawodowej realizował wiele projektów inwestycyjnych, m. in. w przemyśle paliwowym, współpracując z Exxon Mobil/Esso, DEA, Orlen czy Rafinerią Gdańska/Lotos. Jest autorem publikacji o tematyce alternatywnego zasilania pojazdów oraz zastosowania paliw […]

Czytaj dalej
Adam Kopiczko
Zamknij Okno

Adam Kopiczko

Partner

Ekspert w dziedzinie tworzenia modeli biznesowych i finansowych, modelowania finansowego oraz rozwoju projektów w takich branżach, jak: energetyka, przemysł paliwowy, budownictwo, motoryzacja. W swojej karierze zawodowej realizował wiele projektów inwestycyjnych, m. in. w przemyśle paliwowym, współpracując z Exxon Mobil/Esso, DEA, Orlen czy Rafinerią Gdańska/Lotos. Jest autorem publikacji o tematyce alternatywnego zasilania pojazdów oraz zastosowania paliw ekologicznych zarówno w prasie popularnej, jak i specjalistycznej.
Adam posiada dyplom wydziału Przedsiębiorczości i Zarządzania Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.

Email: Biuro@pif.pl

Copyright 2017 Polish Investment Fund | All Rights Reserved |